uszkodzenie stożka rotatorów

Uszkodzenia stożka rotatorów – kto jest najbardziej narażony

utworzone przez | lut 10, 2023 | Urazy | 0 komentarzy

Uszkodzenia w obrębie mięśni należących do stożka rotatorów są jedną z najpopularniejszych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie barku. 

Wyróżniamy 3️⃣ najbardziej narażone grupy:

❗️Osoby powyżej 50 roku życia

❗️Cukrzycy

❗️Sportowcy uprawiający głównie dyscypliny, które wymuszają unoszenie kończyny górnej ponad głowę, m.in. siatkówka 🏐, koszykówka 🏀, piłka ręczna 🤾‍♂️, podnoszenie ciężarów 🏋️‍♀️

Jednak w pierwszej kolejności trzeba sobie zadać pytanie, co to jest stożek rotatorów oraz jakie jest jego zadanie

Stożek rotatorów jest to grupa 4️⃣ mięśni: 

📍m. nadgrzebieniowy 

📍m. podgrzebieniowy 

📍m. podłopatkowy

📍m. obły mniejszy 

Do najważniejszych zadań wspomnianych wyżej mięśni należą:

✅ stabilizacja głowy kości ramiennej 

✅ ruchy rotacyjne ramienia

✅ unoszenie kończyny górnej 

Jak może dojść do uszkodzenia

Wyróżniamy dwa główne mechanizmy mogące doprowadzić do kontuzji:

📍Przeciążeniowy – może dojść do uszkodzenia w obrębie ścięgien mięśni na skutek sukcesywnych mikrouszkodzeń w obrębie włókien mięśniowych. W tym przypadku mamy dwie możliwości – jedna to większy uraz, a druga to tendinopatia czyli przewlekły stan zapalny w obrębie ścięgna mięśniowego.

📍Urazowy – uszkodzenie stożka rotatorów może pojawić się m.in. po upadku na bark czy nagłym ruchu rotacyjnym przy obciążeniu. 

Jakie objawy mogą się pojawić

Objawy odczuwane przez pacjentów oczywiście są uzależnione między innymi od stopnia uszkodzenia ścięgna oraz tego, w którym lub w których ten problem się pojawił. Jednak mimo wszystko jesteśmy w stanie wymienić kilka najbardziej charakterystycznych objawów, które mogą zasugerować nam dysfunkcję w obrębie stożka rotatorów: 

📍Ból w obrębie barku, który może promieniować wzdłuż kończyny górnej, nawet aż do łokcia. Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się podczas lub po aktywności fizycznej, jednak może również dochodzić do tego ból nocny. 

📍Osłabienie siły, podczas takich czynności jak np. podniesienie ramienia, czy jego obrócenie 

Czy inne problemy mogą dawać podobne objawy oraz odczucia

Jak najbardziej, inne problemy w okolicy barku, a nawet kręgosłupa szyjnego mogą powodować podobne dolegliwości do tych wyżej wymienionych. Dlatego tak ważna jest diagnostyka różnicowa z np.:

  • Problemami kręgosłupa szyjnego, m.in. dyskopatią
  • Uszkodzeniami innych mięśni np. Naramiennego, piersiowego większego, najszerszego grzbietu, dwugłowego ramienia, czy obłego większego
  • Uszkodzeniami w obrębie stawu barkowo-obojczykowego
  • Wszelkimi uszkodzeniami tkanki kostnej 
  • Uszkodzeniami typu SLAP

Jednak nie musisz się martwić do postawienia odpowiedniej diagnozy w większości przypadków wystarcza wywiad połączony z badaniem klinicznym wykonanym przez ortopedę lub fizjoterapeutę. W przypadku poważnych patologii do postawienia diagnozy używa się również badań obrazowych: RTG, USG oraz rezonansu magnetycznego. 

Jak wygląda proces leczenia w kontekście uszkodzenia stożka rotatorów

Jak łatwo się domyślić kluczowa w procesie leczenia oraz powrotu do pełnej sprawności jest trafnie postawiona diagnoza. Zarówno długość procesu rekonwalescencji jak i forma zaproponowanego leczenia jest zależna przede wszystkim od stopnia uszkodzenia ścięgien. 

♦️W przypadku uszkodzeń 1️⃣ stopnia (naciągnięcie) oraz tendinopatii z wyboru stosuję się leczenie zachowawcze, które opiera się na współpracy z fizjoterapeutą. W procesie rehabilitacji standardowo wykorzystujemy terapię manualną, odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz ewentualnie zabiegi fizykalne. Powrót do pełnej sprawności trwa zazwyczaj kilka tygodni. 

♦️Jeśli doszło do uszkodzenia 2️⃣ stopnia (naderwanie) postępowanie lecznicze jest uzależnione od kilku czynników. Za najważniejsze należy uznać: jak rozległe jest naderwanie włókien, wiek pacjenta, jego aktywność sportową oraz potencjalne ryzyko odniesienia podobnego urazu. W zależności od wspomnianych zmiennych ortopeda podejmuje decyzję o podjęciu leczenia zachowawczego lub chirurgicznego. W przypadku leczenia zachowawczego fizjoterapeuci podejmują podobne metody pracy z pacjentem jak w uszkodzeniu I stopnia. Naturalnie czas rekonwalescencji jest dłuższy i może trwać do kilku miesięcy. Kiedy lekarz zdecyduje o potrzebie ingerencji chirurgicznej musimy pamiętać, że sam zabieg jest dopiero połową sukcesu. Do osiągnięcia pełnej sprawności niezbędna jest rehabilitacja pooperacyjna, która pozwoli na stopniowy powrót do aktywności z przed urazu. 

♦️Kiedy dochodzi do uszkodzenia 3️⃣ stopnia (zerwanie)  to leczeniem z wyboru jest interwencja chirurgiczna. Z zabiegu rezygnuje się tylko w przypadkach, gdzie jego przeprowadzenie wiążę się ze zbyt dużym ryzykiem, np. podeszły wiek, choroby współistniejące kolidujące z narkozą lub operacją. Proces rehabilitacji pozabiegowej jest niezwykle istotny, pod żadnym pozorem nie powinno się go zaniedbywać, tylko takie połączenie (operacja + rehabilitacja) pozwala wrócić do pełnej sprawności oraz codziennych aktywności. Zazwyczaj w takim przypadku proces rekonwalescencji trwa od kilku miesięcy do roku czasu. Rozbieżność czasowa jest uzależniona od zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji oraz od tego jak złożona jest forma aktywności, do której zamierza powrócić. Różny poziom sprawności oraz przygotowania będzie dedykowany dla osób, w których życiu aktywność fizyczna jest umiarkowana oraz rekreacyjna, natomiast inne wymagania będą postawione przed wyczynowymi sportowcami chcącymi wrócić do rywalizacji sportowej. 

Zachęcamy do profesjonalnego podejścia do WSZYSTKICH uszkodzeń i urazów w obrębie narządu ruchu.‼️

📷Znajdziecie nas również na instagramie, gdzie publikujemy materiały video : @fizjomotion

📍Jeśli jesteś z Opola lub okolic i chcesz bezpiecznie przejść przez proces leczenia po zabiegu czy kontuzji zapraszamy do kontaktu :🌐 www.fizjomotion.pl

Tekst źródłowy:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31489438

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *